Výběr myši a vybavení

Co bude k chovu potřeba?

 • myš – lze bez problému koupit ve zverimexu od 15 Kč či od chovatele
 • dobře větranou, přirozeně osvětlenou místnost
 • klec, nebo akvárium (detaily níže)
 • potrava (detaily na stránce Krmení, voda)
 • výbavu do klece – viz níže
 • zásobu podestýlky (viz stránka Podestýlka, hygiena)

Výběr myši

Myš můžete koupit buď ve zverimexu, nebo u chovatele.
Ve zverimexu se prodávají myši spíše jako krmení pro hady, a proto nebývá (alespoň ne v malém zverimexu) takový výběr barevných variací. Dále si chovatelé obvykle dávají o něco větší pozor na zdraví myší, mají o nich lepší přehled a neprodají vám například gravidní myš.
Toto nemusí platit univerzálně, samozřejmě si můžete myš koupit ve zverimexu zcela v pořádku a bez problému, ale v každém případě je dobré být na pozoru a sledovat, zda myš vypadá v pořádku a chová se normálně.

Myši jsou společenská zvířata a je dobré si vždy pořídit alespoň dvě. Nejjednodušší je pořídit si dvě samice, protože méně páchnou a také spolu nejspíše budou vycházet lépe, než samci, kteří mají tendenci spolu bojovat.

Prostředí

Myšky by měly být umístěny ve výšce stolu až očí, ideální teplota se obvykle uvádí v rozmezí 18 až 20 °C. Dále by myšky neměly být blízko topení a měly by mít přísun denního světla (ale ne přímého – pozor v létě) a čerstvého vzduchu – větrání.

Ubytování

Akvárium (terárium)

Nemělo by být moc hluboké, aby tam dobře proudil vzduch, ale musí se přikrýt krytem (ideální je dřevěný rám s drátěným pletivem), aby z něj myši nevyskočily.

Klec

Pro jednu až dvě myši by měla být klec alespoň 40 x 30 x 25 cm – čím víc, tím líp. Šířka mezery nesmí být větší než 7,5 mm. Existují i klece s předpřipraveným množstvím atrakcí a prolézaček, stačí se poptat ve zverimexu.

Nedávejte své myšky do sklenic nebo podobných provizorních příbytků! Upíralo by jim to životní prostor!

Vybavení do klece (akvária)

 • podestýlka – nejčastěji se používají hobliny – jsou levné a dostupné, k dostání jsou i jiné steliva – opět je to pouze o tom zeptat se – její výměně se věnuje stránka Podestýlka, hygiena
 • domeček – obvykle dřevěný, mlžete použít i papírovou krabičku, kterou snadno vyměníte, nebo květináč s dírou z boku(nenasákne močí  jen tak se nezničí) –  na internetu jsem viděl i myší domečky z LEGA.
 • Nádoby na krmení a vodu – pro vodu máte dvě varianty: napáječku nebo misku. Pokud se rozhodnete pro misku, je nutno dbát na hygienu více, než v případě napáječky – misku myši zanesou podestýlkou), zatímco napáječku stačí pouze zavěsit / přisát, více se tomuto věnuje stránka Krmení, voda
 • prolézačky a podobné věci – myšky si také chtějí hrát – proto potřebují prolézačky – zárukou jsou ruličky od toaletního papíru, dále lze použít klacky, dřeva a samozřejmě kolečko na běhání – v něm mohou myšky uběhnout údajně i několik km za noc. Představivostí se meze nekladou 🙂

Pokračovat na stránku “Jak rozeznat pohlaví”

22 comments on “Výběr myši a vybavení
 1. Profilový obrázek Karol napsal:

  Mohou byt 🐁 v průvanu

 2. Profilový obrázek Jakub Kluka napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je možné ke dvěma samicím myší přidat i samici křečka džungarského nebo jiný druh. Děkuji

 3. Profilový obrázek Saša napsal:

  Podla mňa áno pretože my sme to dali škrečkovi a nevadilo mu to je to niečo podobné

Napsat komentář

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..