Výběr myši a vybavení

Co bude k chovu potřeba?

 • myš – lze bez problému koupit ve zverimexu od 15 Kč či od chovatele
 • dobře větranou, přirozeně osvětlenou místnost
 • klec, nebo akvárium (detaily níže)
 • potrava (detaily na stránce Krmení, voda)
 • výbavu do klece – viz níže
 • zásobu podestýlky (viz stránka Podestýlka, hygiena)

Výběr myši

Myš můžete koupit buď ve zverimexu, nebo u chovatele.
Ve zverimexu se prodávají myši spíše jako krmení pro hady, a proto nebývá (alespoň ne v malém zverimexu) takový výběr barevných variací. Dále si chovatelé obvykle dávají o něco větší pozor na zdraví myší, mají o nich lepší přehled a neprodají vám například gravidní myš.
Toto nemusí platit univerzálně, samozřejmě si můžete myš koupit ve zverimexu zcela v pořádku a bez problému, ale v každém případě je dobré být na pozoru a sledovat, zda myš vypadá v pořádku a chová se normálně.

Myši jsou společenská zvířata a je dobré si vždy pořídit alespoň dvě. Nejjednodušší je pořídit si dvě samice, protože méně páchnou a také spolu nejspíše budou vycházet lépe, než samci, kteří mají tendenci spolu bojovat.

Prostředí

Myšky by měly být umístěny ve výšce stolu až očí, ideální teplota se obvykle uvádí v rozmezí 18 až 20 °C. Dále by myšky neměly být blízko topení a měly by mít přísun denního světla (ale ne přímého – pozor v létě) a čerstvého vzduchu – větrání.

Ubytování

Akvárium (terárium)

Nemělo by být moc hluboké, aby tam dobře proudil vzduch, ale musí se přikrýt krytem (ideální je dřevěný rám s drátěným pletivem), aby z něj myši nevyskočily.

Klec

Pro jednu až dvě myši by měla být klec alespoň 40 x 30 x 25 cm – čím víc, tím líp. Šířka mezery nesmí být větší než 7,5 mm. Existují i klece s předpřipraveným množstvím atrakcí a prolézaček, stačí se poptat ve zverimexu.

Nedávejte své myšky do sklenic nebo podobných provizorních příbytků! Upíralo by jim to životní prostor!

Vybavení do klece (akvária)

 • podestýlka – nejčastěji se používají hobliny – jsou levné a dostupné, k dostání jsou i jiné steliva – opět je to pouze o tom zeptat se – její výměně se věnuje stránka Podestýlka, hygiena
 • domeček – obvykle dřevěný, mlžete použít i papírovou krabičku, kterou snadno vyměníte, nebo květináč s dírou z boku(nenasákne močí  jen tak se nezničí) –  na internetu jsem viděl i myší domečky z LEGA.
 • Nádoby na krmení a vodu – pro vodu máte dvě varianty: napáječku nebo misku. Pokud se rozhodnete pro misku, je nutno dbát na hygienu více, než v případě napáječky – misku myši zanesou podestýlkou), zatímco napáječku stačí pouze zavěsit / přisát, více se tomuto věnuje stránka Krmení, voda
 • prolézačky a podobné věci – myšky si také chtějí hrát – proto potřebují prolézačky – zárukou jsou ruličky od toaletního papíru, dále lze použít klacky, dřeva a samozřejmě kolečko na běhání – v něm mohou myšky uběhnout údajně i několik km za noc. Představivostí se meze nekladou 🙂

Pokračovat na stránku “Jak rozeznat pohlaví”

22 comments on “Výběr myši a vybavení
 1. Profilový obrázek Dorota napsal:

  Dobrý den, chci se jen zeptat, v kolika letech je dobré chovat myš.

 2. Profilový obrázek Kirikiri napsal:

  Dobrý den dnes mi umřela miš jak bych se mohla uklidnit prosím

 3. Profilový obrázek Kirikiri napsal:

  Dobrý den kolik by asi stály tě nejdůležitější věci pro mišky ?

 4. Profilový obrázek oliv napsal:

  Dborý den všem, chtěla bych se zeptat, kde se dá sehnat klec či bo se šířkou mřížek 7,5 mm? Všude uvádějí cm a to se fakt bojím, že se protáhne :/.
  díky

  • Profilový obrázek Lukáš napsal:

   tak každý zverimex, stačí se zeptat na klícku přímo pro myši a oni jistě poradí co a jak, záleží kolik jich chcete mít ,,pohromadě´´ internetové obchody asi ne, ale v kamenném obchodě jistě super volba

 5. Profilový obrázek Natálie Hrušková napsal:

  Dobrý den,mohla bych se zeptat jestli mohu použít místo akvária nebo klece plastovou průhlednou krabici?

 6. Profilový obrázek x napsal:

  Koupim zdrave mysky do chovu.Ruzneho zbarveni,velikosti i pohlavi.Jen volat na Tel.607 155 848. E-mail neplatny. Plzen.

 7. Profilový obrázek Nela napsal:

  Dobrý den, pískají hodně tyto myšky? A musí mít speciální jídlo pro drobné hlodavce když bude mít seno, většinou okurku, mrkev, jablko, atd….

  • Profilový obrázek Jiří Vavřík napsal:

   Doporučuji používat směs pro drobné hlodavce – jsou tam všechny potřebné živiny v potřebném množství. Seno, ovoce, zelenina jsou dobré na zpestření stravy, aby nebyla tak jednotvárná.

  • Profilový obrázek Jiří Vavřík napsal:

   Mě myšky pískaly vždy spíše jen výjimečně. Pokud vás to zajímá kvůli umístění myšek v noci – doporučuji je mít v samostatné místnosti, protože jsou opravdu aktivní hlavně v noci a můžou dělat různé jiné hluky.

 8. Profilový obrázek Franta napsal:

  kolyka let ae doživaji

 9. Profilový obrázek kristýna napsal:

  Dobrý den mahou myšky jíst mrkev?

 10. Profilový obrázek Š napsal:

  Nemusí být v noci světlo?

Napsat komentář

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..