Co bude k chovu potřeba?

 • myš – lze bez problému koupit velmi levně ve zverimexu či o něco dráže od chovatele
 • větranou, přirozeně osvětlenou místnost o přibližně pokojové teplotě
 • klec nebo akvárium
 • potrava (detaily na stránce Krmení, voda)
 • výbavu do klece
 • zásobu podestýlky (viz stránka Podestýlka, hygiena)

Výběr myši

Myš můžete koupit buď ve zverimexu, nebo u chovatele.
Ve zverimexu se prodávají myši spíše jako krmení pro hady, a proto nebývá (alespoň ne v malém zverimexu) takový výběr barevných variací. Dále si chovatelé obvykle dávají o něco větší pozor na zdraví myší, mají o nich lepší přehled a neprodají vám například gravidní myš.
Toto nemusí platit univerzálně, samozřejmě si můžete myš koupit ve zverimexu zcela v pořádku a bez problému, ale v každém případě je dobré být na pozoru a sledovat, zda myš vypadá v pořádku a chová se normálně.

Myši jsou společenská zvířata a je dobré si vždy pořídit alespoň dvě. Nejjednodušší je pořídit si dvě samice, protože méně páchnou a také spolu nejspíše budou vycházet lépe, než samci, kteří mají tendenci spolu bojovat.

Prostředí

Místnost, ve které myši jsou by měla mít běžnou pokojovou teplotu (kolem 20 °C), dále by myši neměly příliš být blízko topení nebo na přímém slunečním světle, ale místnost by měla být osvětlena přirozeným venkovním světlem. Samozřejmostí by mělo být také větrání.

Ubytování

Akvárium (terárium)

Nemělo by být moc hluboké, aby tam dobře proudil vzduch, ale musí se přikrýt krytem (ideální je dřevěný rám s drátěným pletivem), aby z něj myši nevyskočily. Rozměry platí stejné jako u klece o pár řádků níže.

Klec

Pro jednu až dvě myši by měla být klec alespoň 40 x 30 x 25 cm – čím víc, tím líp. (šířka mezery nesmí být větší než 7,5 mm, aby myši nemohly vylézt ven). Existují i klece s předpřipraveným množstvím atrakcí a prolézaček, nebo si můžete “poskládat” sami.

Neupírejte prosím myším životní prostor jejich umisťováním do sklenic nebo podobných provizorních příbytků.

Vybavení do klece (akvária)

 • podestýlka – nejčastěji se používají hobliny – jsou levné a dostupné, k dostání jsou i například steliva z kukuřice, která lépe sají vlhkost – více informací na stránce Podestýlka, hygiena
 • domeček a úkryt – obvykle k dostání dřevěný nebo plastový, nebo květináč s dírou z boku (nenasákne močí a jen tak se nezničí), na internetu jsou k vidění i domečky z LEGA. Sem budou myši chodit spát nebo se schovávat v případě, že by cítily nebezpečí.
 • Nádoby na krmení a vodu – pro vodu máte dvě varianty: napáječku nebo misku. Pokud se rozhodnete pro misku, je nutno dbát na hygienu více, než v případě napáječky – misku myši zanesou podestýlkou), zatímco napáječku stačí pouze zavěsit / přisát, na potravu stačí buď miska nebo potrava na tyčce. Více se tomuto věnuje stránka Krmení, voda
 • prolézačky a podobné věci – myši se potřebují něčím zabavit: zárukou jsou ruličky od toaletního papíru, lze použít klacky, dřeva na šplhání, provazy a samozřejmě kolečko na běhání – vhodnější jsou bez otvorů, do kterých by se mohly zaplést.
  Je třeba počítat s tím, že vybavení ze dřeva nebo měkkých plastů budou myši ohryzávat, je vhodné jim dát něco přímo k tomuto účelu (potřebují si obrušovat zuby, které jim dorůstají neustále).

Pokračovat na stránku “Jak rozeznat pohlaví”

22 comments on “Výběr myši a vybavení
 1. Profilový obrázek Karol napsal:

  Mohou byt 🐁 v průvanu

 2. Profilový obrázek Jakub Kluka napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je možné ke dvěma samicím myší přidat i samici křečka džungarského nebo jiný druh. Děkuji

 3. Profilový obrázek Saša napsal:

  Podla mňa áno pretože my sme to dali škrečkovi a nevadilo mu to je to niečo podobné

Napsat komentář

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..