Myši sice pohlavně dospívají již ve věku 2 měsíců, ale je vhodné samičky připouštět až ve věku kolem 3 měsíců.

Během březosti a kojení můžete nechat samičku s ostatními zvířaty – o mláďata společně pečují všechny samičky a samci jim neublíží.

Nechcete-li však další mláďata, oddělte samce ještě před porodem, jinak může samičku znovu nakrýt již velmi brzy po porodu.

Říje a páření

Když je samička v říji, sameček ji očichává, olizuje, běhá za ní a snaží se jí krýt. Má-li samička chuť k páření, zvedne zadeček a ocas stáhne ke straně. Páření trvá několik sekund, opakuje se ale několikrát. Pokud samička nezabřezne, je pak v říji každých 3 až 6 dní a přitom se jí na průměrně 12 hodin otevírá pochva (jinak je uzavřená hlenovou zátkou). Po vrhu mláďat bývá samička během 24 hodin opět v říji, takže by se teoreticky další mláďata dala očekávat už asi 3 týdny po porodu. Samičky by mohly být neustále březí, i když by právě měly mláďata a kojily je, ale to by je velmi zatěžovalo.

Březost

Délka březosti trvá přibližně 3 týdny (od 19 do 24 dní). Že je samička březí, zjistíme asi po 15 dnech – naroste jí břicho. Během březosti se doporučuje jim dát do klece nějaké kusy látky nebo papíru (sláma, seno, listí, kousek toaletního papíru atd.) na stavbu hnízda – čím více může na hnízdě pro mláďata pracovat a čím více zaměstnání má, tím lépe bude pečovat o svá mláďata a vychovávat je. Jsou to společenská zvířata a tak není třeba mít březí samičku od ostatních oddělenou.

Porod

Porod může nastat v kteroukoliv denní i noční dobu, nejčastěji ale nastává v noci mezi 22. a 2. hodinou. Myš mívá mezi 4 a 10 mláďaty, někdy i více. Je-li mláďat málo (1 až 5), je porod často hotový během čtvrt hodiny, jinak trvá kolem půl hodiny a pokud je mláďat hodně, může se i protáhnout. Při porodu by neměla být myš rušena, protože jakmile by si myslela, že hrozí jejím mláďatům nebezpečí, propadla by panice.

Ještě nějakou chvíli pak myš pokračuje v intenzivním olizování mláďat; olizování je pro mláďata velmi důležité, protože svými masážními účinky povzbuzuje činnost střev. Přihlížení při porodu je velice riskantní – především se nesmíte dotýkat hnízda ani mláďat. Dokonce i zcela krotká myš může jako čerstvá matka reagovat náhle velice citlivě. Proto je lepší potlačit zvědavost a podívat se do hnízda, až když jsou mláďata alespoň týden stará.

Vývoj mláďat

Porodní hmotnost se pohybuje mezi 1 a 2 gramy a mláďata jsou po narození zcela holá a slepá.

 • Kolem 3 dnů: Objevují se špičky chlupů a otevírají se uši.
 • Během 5 dní: Mláďata se pohybují v kruhu, nemohou vypadnout z hnízda a v jeho blízkosti zůstávají i tehdy, když je vyvleče matka ven. Reagují zatím jen na podněty tepla a dotyků a zůstávají stále pod matkou
 • Po týdnu někdy vylezou z hnízda, matka je však ihned odnáší zpět.
 • Po 9 až 10 dnech je hotové osrstění.
 • V 11 až 13 dnech jsou viditelné řezáky.
 • Po 12 až 14 dnech otevírají oči a začínají lézt kolem hnízda. Také již přijímají pevnou stravu.
 • V 16 dnech myšky skáčou a je nutné zabezpečit víko, aby nemohly vyskočit.
 • Po 3 týdnech se již podobají dospělým, jen jsou menší.
 • Ve věku 21 až 25 dní by měla být mláďata od rodičů odstavena a rozdělena podle pohlaví, aby se předešlo dalšímu početí – již ve věku 28 až 46 dní se samičkám otevírá pochva, mladí samečci jsou pohlavně dospělí o něco později, o 6 až 8 dní.
Holátka myší
By Pogrebnoj-Alexandroff – open free cources, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44588787
45 comments on “Rozmnožování myší
 1. Profilový obrázek Katka napsal:

  Dobrý den,
  mám problém, se kterým mi zatím nikdo neporadil: máme tři myšky a jednoho samce. Vždy, když některá porodila, tak holátka sežrali. Takže jsme samce oddělili. Před dvěma dny porodila jedna myška a všechna holátka nechali žít. Dnes porodila druhá a všechna sežraly. Máme dávat na porod každou myšku zvlášt´?
  ¨Děkuji

 2. Profilový obrázek Mirek napsal:

  Já bych pro myší nevolil vodítko, ale zkusil bych variantu kolečkové brusle,trojkolku nebo elektrické autíčko na dálkové ovládání. A když papají, tak jedině u jídelního stolu a spát by měly v posteli. No ale nerozmazlovat

 3. Profilový obrázek Karolína napsal:

  Dobrý den. Chci se zeptat jak můžu oddělit samce, když jsou tam ta mláďata? Děkuji za odpověď.

 4. Profilový obrázek Lucka napsal:

  proč jsou myši tak roztomilé?

 5. Profilový obrázek Bobík napsal:

  Jak mohu vycistit klec kdyz mys ma mladata a jsou 3 dny stara

 6. Profilový obrázek Sára Ambrůžková napsal:

  Dobrý a jak mohu tedy vyčistit klec když páchne moc prosím o nejrychlejší odpověď děkuji

 7. Profilový obrázek Sára Ambrůžková napsal:

  Dobrý den chci se zeptat může se sahat na mláďata ? Jako podívat se opatrně a pochovat a nebo vyčistit klec mláďata jsou 2 dny staré včera se narodily ?? děkuju za odpověď a prosím co nejrychlejší odpověď

  • Profilový obrázek Jiří Vavřík napsal:

   Dobrý den,
   na mláďata by se nemělo vůbec sahat dokud jsou kojeny svou matkou, aby je náhodou, kvůli cizímu pachu kojit neodmítla.
   Na pevnou stravu přecházejí zhruba ve věku kolem 2 týdnů, tehdy to už vadit nebude.

  • Profilový obrázek Áďa napsal:

   Já je taky čistila a nic se nestalo. Jsou v pořádku, akorát mamča trochu vyváděla při oddělení na těch 5 minut. Teď si je chovám normálně a jsou stará 6 dní

 8. Profilový obrázek Sára napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v cca kolika dnech po prorodu jde prokazatelně rozeznat pohlaví potomků? Díky za odpověď

 9. Profilový obrázek A napsal:

  Dobrý den, je možné aby se mohli spářit samec a samice z jednoho vrhu?

 10. Profilový obrázek Viky napsal:

  Ahoj chtěla bych se zeptat jestli můžu vzít mojí myšku na zahradu a jestli existuje něco jako myši vodítko

  • Profilový obrázek Jiří Vavřík napsal:

   Na zahradu ji můžete bez obav vzít 🙂 (tedy pokud na zahradě nebude volně pobíhat pes nebo kočka). O vodítku pro myši nevím (maximálně pro morčata).

  • Profilový obrázek Mirek napsal:

   Já bych pro myší nevolil vodítko, ale zkusil bych variantu kolečkové brusle,trojkolku nebo elektrické autíčko na dálkové ovládání. A když papají, tak jedině u jídelního stolu a spát by měly v posteli. No ale nerozmazlovat

Napsat komentář

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..