Myši sice pohlavně dospívají již ve věku 2 měsíců, ale je vhodné samičky připouštět až ve věku kolem 3 měsíců.

Během březosti a kojení můžete nechat samičku s ostatními zvířaty – o mláďata společně pečují všechny samičky a samci jim neublíží.

Nechcete-li však další mláďata, oddělte samce ještě před porodem, jinak může samičku znovu nakrýt již velmi brzy po porodu.

Říje a páření

Když je samička v říji, sameček ji očichává, olizuje, běhá za ní a snaží se jí krýt. Má-li samička chuť k páření, zvedne zadeček a ocas stáhne ke straně. Páření trvá několik sekund, opakuje se ale několikrát. Pokud samička nezabřezne, je pak v říji každých 3 až 6 dní a přitom se jí na průměrně 12 hodin otevírá pochva (jinak je uzavřená hlenovou zátkou). Po vrhu mláďat bývá samička během 24 hodin opět v říji, takže by se teoreticky další mláďata dala očekávat už asi 3 týdny po porodu. Samičky by mohly být neustále březí, i když by právě měly mláďata a kojily je, ale to by je velmi zatěžovalo.

Březost

Délka březosti trvá přibližně 3 týdny (od 19 do 24 dní). Že je samička březí, zjistíme asi po 15 dnech – naroste jí břicho. Během březosti se doporučuje jim dát do klece nějaké kusy látky nebo papíru (sláma, seno, listí, kousek toaletního papíru atd.) na stavbu hnízda – čím více může na hnízdě pro mláďata pracovat a čím více zaměstnání má, tím lépe bude pečovat o svá mláďata a vychovávat je. Jsou to společenská zvířata a tak není třeba mít březí samičku od ostatních oddělenou.

Porod

Porod může nastat v kteroukoliv denní i noční dobu, nejčastěji ale nastává v noci mezi 22. a 2. hodinou. Myš mívá mezi 4 a 10 mláďaty, někdy i více. Je-li mláďat málo (1 až 5), je porod často hotový během čtvrt hodiny, jinak trvá kolem půl hodiny a pokud je mláďat hodně, může se i protáhnout. Při porodu by neměla být myš rušena, protože jakmile by si myslela, že hrozí jejím mláďatům nebezpečí, propadla by panice.

Ještě nějakou chvíli pak myš pokračuje v intenzivním olizování mláďat; olizování je pro mláďata velmi důležité, protože svými masážními účinky povzbuzuje činnost střev. Přihlížení při porodu je velice riskantní – především se nesmíte dotýkat hnízda ani mláďat. Dokonce i zcela krotká myš může jako čerstvá matka reagovat náhle velice citlivě. Proto je lepší potlačit zvědavost a podívat se do hnízda, až když jsou mláďata alespoň týden stará.

Vývoj mláďat

Porodní hmotnost se pohybuje mezi 1 a 2 gramy a mláďata jsou po narození zcela holá a slepá.

 • Kolem 3 dnů: Objevují se špičky chlupů a otevírají se uši.
 • Během 5 dní: Mláďata se pohybují v kruhu, nemohou vypadnout z hnízda a v jeho blízkosti zůstávají i tehdy, když je vyvleče matka ven. Reagují zatím jen na podněty tepla a dotyků a zůstávají stále pod matkou
 • Po týdnu někdy vylezou z hnízda, matka je však ihned odnáší zpět.
 • Po 9 až 10 dnech je hotové osrstění.
 • V 11 až 13 dnech jsou viditelné řezáky.
 • Po 12 až 14 dnech otevírají oči a začínají lézt kolem hnízda. Také již přijímají pevnou stravu.
 • V 16 dnech myšky skáčou a je nutné zabezpečit víko, aby nemohly vyskočit.
 • Po 3 týdnech se již podobají dospělým, jen jsou menší.
 • Ve věku 21 až 25 dní by měla být mláďata od rodičů odstavena a rozdělena podle pohlaví, aby se předešlo dalšímu početí – již ve věku 28 až 46 dní se samičkám otevírá pochva, mladí samečci jsou pohlavně dospělí o něco později, o 6 až 8 dní.
Holátka myší
By Pogrebnoj-Alexandroff – open free cources, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44588787
45 comments on “Rozmnožování myší
 1. Profilový obrázek katerina napsal:

  dobry den, jedna otazka…je mozne aby opravdu mlade samice vek kolem 3 tydnu byli tehotne? jsou to mladata dvou vrhu, nerozdelene podle pohlavi, ale poradne to jeste neslo poradne poznat a samicky nam prijdou tehotne. prosim za nazory

 2. Profilový obrázek Lucka napsal:

  Dobrý den ,můžu se zeptat jestli můzu oddělit samce od samice s mláďata ,bojíme se totiž že bude mít další.prosím o co nejrychlejší odpověď děkuju

Napsat komentář

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..