Děti často chtějí mít nějakého mazlíčka a myš se nabízí jako levná a nenáročná možnost.
Pokud čtete tento článek, předpokládám, že už máte vyjasněno, že dítěti nějakého mazlíčka pořídíte, víte jakou odpovědnost to dítěti přinese a zkrátka si tím jste jisti.
Děti vs. malé zvířata
Jako první je potřeba si uvědomit, jakým způsobem děti s mazlíčky interagují. Pokud děti chtějí mazlíčky zejména na hraní a mazlení, nemusí být myši zrovna nejlepší volba kvůli tomu, jak jsou malé (a křehké, což je potřeba si uvědomit v případě velmi malého dítěte) a ne tak hravé, jako například psi. Ovšem pokud je dítě klidné a trpělivé, zvládne s myšmi zacházet jemně a spíše je pozorovat, než s mini neustále někde běhat, může to „klapnout“.
Pozor je třeba dávat také na to, že myši mohou skákat; tzn. je potřeba dávat pozor, aby myš, pokud vyskočí z ruky, nespadla z příliš velké výšky a nic se jí nestalo.
Je vhodné brát v potaz také délku života myší, která bývá maximálně 2 roky, tak aby to pak nebylo pro dítě těžké.
Výběr
Myši jsou společenská zvířata a je dobré si vždy pořídit alespoň dvě. Vhodnější budou nejspíše samice, protože méně páchnou a také spolu nejspíše budou vycházet lépe, než samci, kteří by mohli bojovat.
Pochopitelně se nejspíše budete chtít vyhnout kombinaci samec + samice, pokud neplánujete chov značně rozšířit.
Co dítě naučit?
- umývat si ruce po manipulaci s myší
- pravidelně krmit, dávat vodu (popř. i měnit podestýlku)
- kontrolovat, zda po sobě správně zavřelo klec
Samozřejmě byste měli jako rodiče toto hlídat a nenechávat 100% zodpovědnost na dítěti, ale své dítě znáte a asi víte, co si můžete dovolit.
Pro další detaily o chovu myší si můžete přečíst další články na tomto webu.