Rozmnožování myší

Myši sice pohlavně dospívají již ve věku 2 měsíců, ale je vhodné samičky připouštět až ve věku kolem 3 měsíců.

Během březosti a kojení můžete nechat samičku s ostatními zvířaty – o mláďata společně pečují všechny samičky a samci jim neublíží.

Nechcete-li však další mláďata, oddělte samce ještě před porodem, jinak může samičku znovu nakrýt již velmi brzy po porodu.

Říje a páření

Když je samička v říji, sameček ji očichává, olizuje, běhá za ní a snaží se jí krýt. Má-li samička chuť k páření, zvedne zadeček a ocas stáhne ke straně. Páření trvá několik sekund, opakuje se ale několikrát. Pokud samička nezabřezne, je pak v říji každých 3 až 6 dní a přitom se jí na průměrně 12 hodin otevírá pochva (jinak je uzavřená hlenovou zátkou). Po vrhu mláďat bývá samička během 24 hodin opět v říji, takže se další mláďata dají očekávat už asi 3 týdny po porodu. Samičky jsou zpravidla neustále březí, i když právě mají mláďata a kojí je, je to normální biologický proces.

Březost

Délka březosti trvá přibližně 3 týdny (od 19 do 24 dní). Že je samička březí, zjistíme asi po 15 dnech – naroste jí břicho. Během březosti se doporučuje jim dát do klece nějaké kusy látky nebo papíru (sláma, seno, listí, kousek toaletního papíru atd.) na stavbu hnízda – čím více může na hnízdě pro mláďata pracovat a čím více zaměstnání má, tím lépe bude pečovat o svá mláďata a vychovávat je. Jsou to společenská zvířata a tak není třeba mít březí samičku od ostatních oddělenou.

Porod

Porod může nastat v kteroukoliv denní i noční dobu, nejčastěji ale nastává v noci mezi 22. a 2. hodinou. Myš mívá mezi 4 a 10 mláďaty, někdy i více. Je-li mláďat málo (1 až 5), je porod často hotový během čtvrt hodiny, jinak trvá kolem půl hodiny a pokud je mláďat hodně, může se i protáhnout. Při porodu by neměla být myš rušena, protože jakmile by si myslela, že hrozí jejím mláďatům nebezpečí, propadla by panice.

Ještě nějakou chvíli pak myš pokračuje v intenzivním olizování mláďat; olizování je pro mláďata velmi důležité, protože svými masážními účinky povzbuzuje činnost střev. Přihlížení při porodu je velice riskantní – především se nesmíte dotýkat hnízda ani mláďat. Dokonce i zcela krotká myš může jako čerstvá matka reagovat náhle velice citlivě. Proto je lepší potlačit zvědavost a podívat se do hnízda, až když jsou mláďata alespoň týden stará.

Vývoj mláďat

Porodní hmotnost se pohybuje mezi 1 a 2 gramy a mláďata jsou po narození zcela holá a slepá.

 • Kolem 3 dnů: Objevují se špičky chlupů a otevírají se uši.
 • Během 5 dní: Mláďata se pohybují v kruhu, nemohou vypadnout z hnízda a v jeho blízkosti zůstavají i tehdy, když je vyvleče matka ven. Reagují zatím jen na podněty tepla a dotyků a zůstávají stále pod matkou
 • Po týdnu někdy vylezou z hnízda, matka je však ihned odnáší zpět.
 • Po 9 až 10 dnech je hotové osrstění.
 • V 11 až 13 dnech jsou viditelné řezáky.
 • Po 12 až 14 dnech otevírají oči a začínají lézt kolem hnízda. Také již přijímají pevnou stravu.
 • V 16 dnech myšky skáčou a je nutné zabezpečit víko, aby nemohly vyskočit.
 • Po 3 týdnech se již podobají dospělým, jen jsou menší.
 • Ve věku 21 až 25 dní by měla být mláďata od rodičů odstavena a rozdělena podle pohlaví, aby se předešlo dalšímu početí – již ve věku 28 až 46 dní se samičkám otevírá pochva, mladí samečci jsou pohlavně dospělí o něco později, o 6 až 8 dní.
33 comments on “Rozmnožování myší
 1. Bobík napsal:

  Jak mohu vycistit klec kdyz mys ma mladata a jsou 3 dny stara

 2. Sára Ambrůžková napsal:

  Dobrý a jak mohu tedy vyčistit klec když páchne moc prosím o nejrychlejší odpověď děkuji

 3. Sára Ambrůžková napsal:

  Dobrý den chci se zeptat může se sahat na mláďata ? Jako podívat se opatrně a pochovat a nebo vyčistit klec mláďata jsou 2 dny staré včera se narodily 😊😊 děkuju za odpověď a prosím co nejrychlejší odpověď

  • Jiří Vavřík napsal:

   Dobrý den,
   na mláďata by se nemělo vůbec sahat dokud jsou kojeny svou matkou, aby je náhodou, kvůli cizímu pachu kojit neodmítla.
   Na pevnou stravu přecházejí zhruba ve věku kolem 2 týdnů, tehdy to už vadit nebude.

 4. Sára napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v cca kolika dnech po prorodu jde prokazatelně rozeznat pohlaví potomků? Díky za odpověď

 5. A napsal:

  Dobrý den, je možné aby se mohli spářit samec a samice z jednoho vrhu?

  • Jiří Vavřík napsal:

   V podstatě by se jednalo o incest, takže by vznikalo riziko různých defektů u potomstva.

 6. Viky napsal:

  Ahoj chtěla bych se zeptat jestli můžu vzít mojí myšku na zahradu a jestli existuje něco jako myši vodítko

  • Jiří Vavřík napsal:

   Na zahradu ji můžete bez obav vzít 🙂 (tedy pokud na zahradě nebude volně pobíhat pes nebo kočka). O vodítku pro myši nevím (maximálně pro morčata).

 7. Vojta napsal:

  Dobrý den, mám 32 dní staré samice, mohu je už připouštět nebo je ještě brzy? Parkrat jsem to zkusil,když se starší samec o něco pokusí tak začnou strašně pištět a bránit se….

  • Jiří Vavřík napsal:

   Je ještě brzy. Je dobré počkat, než budou zcela fyzicky dospělé (cca 3 měsíce věku), pak můžou být bez obav zařazeny do chovu.

 8. Jana napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co by měla jíst jednodenní myška?

  • Jiří Vavřík napsal:

   Ve věku jednoho dne jsou myšky kojeny svou matkou. Na pevnou stravu přecházejí kolem dvou týdnů věku.

  • Jiří Vavřík napsal:

   Ve věku jednoho dne jsou myši závislé na kojení od matky. A to až do věku velmi zhruba dvou týdnů.

 9. Anonym napsal:

  Jak poznám že je těhotná

 10. Ciri napsal:

  Dobrý den, domů jsem si pořídila samce myšky laboratorní, teď je mu plus minus měsíc a půl. Na všelijakých stránkách píší pouze o samičkách co se týče věku při rozmnožováni. moje kamarádka by chtěla zkusit odchovat mladé. Kd bude moci můj sameček bezpečně nakrýt?

 11. Marketa napsal:

  Zdravim,mam doma parecek bylich mysek.je to uz prez tyden co se narodily male.a vcera se stalo ze jedna z mysi,nevim jestli samec nebo samicka,ale vzala jedno male a zakousla ho…potom ho spolecne sezraly.co mam delat?nevim cim to je.mam strach ze sezerou dalsi.

 12. caroline napsal:

  dobry den. narodilo se nam 10holatek ale jedno z nich je mnohem mensi nez ostatni. pri kojeni se ani nedostane k ceciku. dcerka to tezce nese 🙁 muzeme mrnouskovi nejak pomoct s krmenim? maji tyden a pul.dekuji

 13. Petr napsal:

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat. Máme doma myšky ,jsou to samičky i samci. Máme je doma asi dva měsíce,ale žádná mláďata se nám ještě nenarodila i přes to že jsme je kupovali všechny ze zverimexu kde byli spolu. Nevíte čím to může být? děkuji

 14. Mirka napsal:

  Dobrý den, po jak dlouhé době po narození mladých můžu vyměnit podestýlku? Týden je moc brzy? Děkuji, M.

  • Jiří Vavřík napsal:

   Dobrý den, určitě bych počkal do doby, kdy mláďata otevřou oči, vylezou z hnízda a začnou lézt okolo. K tomu dochází po cca 2 týdnech života.

   • Mirka napsal:

    Ok, a to je pak můžu normálně chytit a přemístit stejně jako ty dospělé na dobu než jim akvárko vyčistím? Mladý jsme ještě neměli, tak nevím skoro nic. Zítra jim bude týden, ještě ani nevím kolik jich v hnízdě..

    • Jiří Vavřík napsal:

     Ano, v tomto věku (když již samostatně lezou) totiž začínají přijímat pevnou stravu a tudíž není nutné se bát, že by je matka odmítla kojit.

    • Mirka napsal:

     Děkuji moc za rady 🙂

 15. wolf napsal:

  Dobrý den ráda bych se zeptala chovám dva samečky jeden z nich je na druhého až moc agresivní kouše ho do zadečku až mu teče krev a mám o druhého strach ten se mu snaží stranit nemám to srdce agresivního myšáka dát pryč tak bych byla vděčná za jakoukoli radu děkuji

  • Jiří Vavřík napsal:

   Dobrý den,
   Samci jsou mezi sebou od přírody více soupeřiví a nesnášenliví než samice a proto jsou k chovu samice vhodnější.
   Bohužel jediné řešení bude skutečně jejich oddělení.

  • Tess napsal:

   Tak bych je raději oddělila. Mě se právě dnes stalo totéž jeden sameček byl trošku od krve protože ten druhý ho pokousal a tak museli od sebe.

 16. Š napsal:

  Když si koupím jenom samičku porodí sama?

  • Jiří Vavřík napsal:

   Bez přítomnosti samečka zabřeznout nemůže, nicméně já osobně mám zkušenost s tím, že samička byla březí již při zakoupení (v raném stádiu to nešlo poznat) a tak jsem měl mladé i bez samečka.

Napsat komentář

*